SMHCCA – Regulátor pro procesy s topením a chlazením s autotunerem

Symbol blokuPotřebná licence: AUTOTUNING
Qt SVG Document Exported by REXYGEN Studio sp pv hv MAN TMODE TUNE TBRK TAFF ips mv mve de SAT isv t_ukp t_ukm t_sk t_pv t_dpv t_d2pv TBSY TE ite p1 p2 p3 p4 p5 p6 SMHCCA

Popis funkce
Funkční blok SMHCCA (Sliding Mode Heating/Cooling Controller with Autotuner) je algoritmem řízení vysoké kvality s vestavěným autotunerem pro automatické ladění parametrů regulátoru. Regulátor je snadno nastavitelný regulátor pro kvalitní regulaci teplotních soustav s dvoustavovým (ON-OFF) topením a dvoustavovým (ON-OFF) chlazením. Klasickým příkladem takových soustav je plastikářský lis. Může být ale samozřejmě nasazen i na jiné soustavy, kde se dosud běžně používají konvenční termostaty. Pro zajištění správné funkce je nutné blok SMHCCA doplnit blokem PWM (Pulse Width Modulation), jak je patrné z následujícího obrázku.

image/svg+xmlsppvhvMANTMODETUNETBRKTAFFipsmvmvedeSATisvt_ukpt_ukmt_skt_pvt_dpvt_d2pvTBSYTEitep1p2p3p4p5p6 SMHCCA uUPDN PWM [cooler_contactor] [heater_contactor] [setpoint] [process_temperature] [hand_value] [MAN_AUT_switch] [tuning_mode] [start_of_tuning] [tuning_break] [affirmation_of_parameters] [selection_of_parameter_set]

Principy fungování
Je důležité si uvědomit, že blok SMHCCA pracuje s několika časovými periodami. První perioda TS je vzorkovací perioda měřené teploty a je rovněž rovna periodě, se kterou se blok regulátoru SMHCCA spouští. Druhá perioda TC = ipwmcTS je perioda řízení, se kterou blok SMHCCA generuje akční zásahy. Tato perioda TC je totožná s periodou cyklu bloku PWM. V každém okamžiku, když se změní akční zásah mv bloku SMHCCA, algoritmus bloku PWM přepočte šířku pulsu a spustí nový PWM cyklus. Třetí perioda, kterou je třeba stanovit, je perioda spouštění TR bloku PWM. Obecně může být TRTS. Pro dosažení co nejlepší kvality řízení je doporučeno nastavit periodu TS na minimální možnou hodnotu (ipwmc na maximální možnou hodnotu), poměr TCTS maximální, ale TC by měla být dostatečně malá vzhledem k dynamice procesu. Pro aplikace v plastikářském průmyslu jsou doporučeny následující hodnoty:

TS = 0.1,ipwmc = 50,TC = 5s,TR = 0.1s.

Všimněte si však, že pro rychlejší řízený systém musí být vzorkovací periody TS, TC a TR zkráceny! Přesněji, pro výběr těchto časových period jsou důležité tři minimální časové konstanty procesu (všechny reálné tepelné procesy mají alespoň tři časové konstanty). Například vzorkovací perioda TS = 0.1 je dostatečně krátká pro takové procesy, které mají alespoň tři časové konstanty, minimální z nich je větší než 10 s a maximální větší než 100 s. Pro správnou funkci regulátoru je nutné, aby tyto časové parametry byly uživatelem vhodně zvoleny podle aktuální dynamiky procesu! Pokud je SMHCCA implementován na procesoru s plovoucí desetinnou čárkou, pak je přesné nastavení vzorkovacích period TS, TC, TR a parametru beta kritické pro správnou funkci regulátoru. Manuálně zvoleny musí být také některé další parametry s jasným významem popsaným níže. Všechny zbývající parametry (xi, om, taup, taum, tauf) mohou být automaticky nastaveny vestavěným autotunerem.

Automatický ladící režim
Autotuner pro tento účel používá dvě metody:

  • První je určena pro situace, kdy asymetrie procesu není příliš velká (přibližně to znamená, že poměr zisku topení/chlazení nebo chlazení/topení je menší než 5).
  • Druhá metoda poskytuje podporu ladění pro silně asymetrické procesy a zatím není implementována (Zatím byla tato metoda vyvinuta a testována pouze v Simulinku).

Navzdory skutečnosti, že první metoda ladění je založena pouze na režimu topení, výsledné parametry jsou obvykle uspokojivé pro oba režimy topení i chlazení kvůli silné robustnosti řízení klouzavým režimem. Ladící procedura je velmi rychlá a může být dokončena během normálního náběhového času teploty procesu od studeného stavu k nastavené hodnotě obvykle bez jakéhokoli zpoždění nebo zhoršení výkonu řízení. Tudíž ladící procedura může být zahrnuta do každého startu od studeného stavu k pracovnímu bodu určenému dostatečně vysokou teplotou.

Nyní bude podrobně popsán implementovaný postup:

  • Ladící procedura začíná v ladícím režimu nebo v manuálním režimu. Pokud je vybrán ladící režim (TMODE = on), řízená veličina mv je automaticky nastavena na nulu a výstup TBSY je nastaven na 1 pro indikaci ladící fáze regulátoru. Studený stav procesu je zachován, dokud není na vstupu TUNE není indikována vzestupná náběžná hrana off on.
  • Po nějakém čase (závislém na beta), kdy je odhadnuta amplituda šumu, je topení zapnuto s amplitudou danou parametrem ut_p. Teplota procesu pv a její dvě derivace (výstupy t_pv, t_dpv, t_d2pv) jsou sledovány, aby byly získány optimální parametry regulátoru.
  • Pokud ladící procedura skončí bez chyb, pak je TBSY nastaven na 0 a regulátor začíná pracovat v manuálním nebo automatickém režimu podle vstupu MAN. Pokud MAN = off a potvrzovací vstup TAFF je nastaven na on, pak regulátor začíná pracovat v automatickém režimu s novou sadou parametrů poskytnutou laděním (pokud TAFF = off, pak jsou nové parametry pouze zobrazeny na výstupech p1..p6).
  • Pokud během ladění dojde k nějaké chybě, pak ladící procedura okamžitě zastaví nebo zastaví po splnění podmínky pv>sp, výstup TE je nastaven na on a ite indikuje typ chyby. Také v tomto případě regulátor začíná pracovat v režimu určeném vstupem MAN. Pokud MAN = off pak pracuje v automatickém režimu s původními parametry před laděním!
  • Chyby ladění jsou obvykle způsobeny buď nevhodným nastavením parametru beta nebo příliš nízkou hodnotou sp. Vhodná hodnota beta se pohybuje v intervalu (0.001,0.1). Pokud je drift a šum v pv velký, musí být zvolena malá hodnota beta zejména pro fázi ladění. Výchozí hodnota (beta=0.01) by měla dobře fungovat pro aplikace plastikářského lisu. Správná hodnota dává řádně filtrovaný signál druhé derivace teploty procesu t_d2pv. Tento dobře filtrovaný signál (odpovídající nízké hodnotě beta) je hlavně nutný pro správné ladění. Pro řízení může být parametr beta někdy mírně zvýšen.
  • Ladící procedura může být také zahájena z manuálního režimu (MAN = off) s jakoukoli konstantní hodnotou vstupu hv. V tomto případě musí být však zajištěn ustálený stav. Opět, ladění je zahájeno náběžnou hranou off on na vstupu TUNE a po zastavení ladění regulátor pokračuje v manuálním režimu. V obou případech se výsledné parametry objeví na výstupech p1,...,p6.

Pro jednotlivé hodnoty ips mají parametry p1,...,p6 následující významy:

  • 0: Parametry regulátoru
    • p1… doporučená perioda řízení TC
    • p2 … xi
    • p3 … om
    • p4 … taup
    • p5 … taum
    • p6 … tauf
  • 1: Pomocné parametry
    • p1 … htp2 – čas vrcholu ve druhé derivaci pv
    • p2 … hpeak2 – vrcholová hodnota ve druhé derivaci pv
    • p3 … d2 – amplituda vrchol k vrcholu t_d2pv
    • p4 … tgain

image/svg+xml Automatic mode Tuning phase Automatic mode new parameters p1 - p6 TUNE BUSY TMODE mv MAN=0 ut_p

image/svg+xml Manual mode Tuning phase Manual mode new parameters p1 - p6 BUSY TUNE mv MAN=1 ut_p hv

Automatický režim
Zákon řízení bloku regulátoru SMHCCA v automatickém režimu (MAN=off) je založen na diskrétní technice dynamického řízení s klouzavým režimem a dále je použit speciální filtr třetího řádu pro odhad první a druhé derivace regulační odchylky.

Po změně požadované hodnoty sp (setpoint) se regulátor dostane do první fáze, tzv. přibližovací, kdy diskrétní proměnná klouzavého režimu

sk=ëk + 2ξΩėk + Ω2e k

je stlačena do nuly. Ve výše uvedené definici neznámé ek ,ėk,ëk po řadě označují filtrovanou regulační odchylku (pv-sp), první a druhou derivaci ek v čase k. Parametry ξ a Ω jsou popsány níže. V druhé fázi (kvazi klouzavý režim) je proměnná sk držena v okolí nulové hodnoty pomocí patřičných zásahů řízení, režim topení se střídá s režimem chlazení. Amplitudy topení a chlazení se adaptují tak, aby se dosáhlo přibližně sk = 0. V důsledku toho je hypotetická spojitá proměnná klouzavého režimu

s=ë + 2ξΩė + Ω2e

stále přibližně nulová. Jinak řečeno regulační odchylka e je popsána diferenciální rovnicí druhého řádu

s=ë + 2ξΩė + Ω2e = 0.

Z toho plyne, že vývoj e může být ovlivněn volbou parametrů ξ a Ω. Poznamenejme, že pro stabilní chování musí být splněno ξ > 0 a Ω > 0. Typická optimální hodnota ξ leží v intervalu [0.1,8]. Optimální hodnota Ω je silně závislá na řízeném procesu, pomalejší procesy mají menší hodnotu a rychlejší větší. Doporučená hodnota Ω pro začátek ladění parametrů je π(5TC).

Řídicí veličina mv je obvykle v intervalu [1,1]. Kladná hodnota odpovídá topení, záporná chlazení, např. mv = 1 znamená plné topení. Omezení na mv může být zadáno parametry hilim_p a hilim_m. Omezení může být potřebné, když existuje velká asymetrie mezi topením a chlazením. Jestliže je například chlazení mnohem agresivnější než topení, je vhodné nastavit hilim_p = 1 and hilim_m < 1. Pokud chceme omezení aplikovat pouze v intervalu po změně požadované hodnoty sp, volíme u0_p a u0_m tak, že platí u0_p hilim_p a u0_m hilim_m.

Hodnoty amplitud proměnných pro topení a chlazení t_ukp, t_ukm se automaticky adaptují speciálním algoritmem tak, aby byl dosažen kvazi klouzavý režim, ve kterém se střídají znaménka sk po každém kroku. V tomto případě se výstup isv přepíná mezi 1 a 1. Rychlost adaptace amplitud topení a chlazení je dána časovými konstantami taup a taum. Obě tyto časové konstanty musí být dostatečně velké, aby zajistily správnou funkci adaptace, ale jejich jemné doladění není nezbytné pro výslednou kvalitu regulace. Pro úplnost dodejme, že mv je určena na základě amplitud t_ukp a t_ukm podle následujícího výrazu

if(sk < 0.0)thenmv = t_ukpelsemv = t_ukm.

Dále je třeba říci, že dosažení kvazi klouzavého režimu nastává velmi zřídka, protože řízené procesy obsahují dopravní zpoždění a působí na ně poruchy. Vhodným indikátorem kvality „klouzání“ je opět výstup isv. Pro jemné doladění je možno v mimořádných případech použít parametr beta definující šířku pásma derivačního filtru. Ve většině případů však vyhovuje přednastavená hodnota beta = 0.1.

Manuální režim
V manuálním režimu (MAN = on) je vstup regulátoru hv kopírován (po případném omezení saturačními mezemi [-hilim_m, hilim_p]) na výstup mv. Výstup mve poskytuje ekvivalentní amplitudově modulovanou hodnotu akční veličiny mv pro informativní účely. Výstup mve je získán aplikací filtru prvního řádu s časovou konstantou tauf aplikovaným na mv.

Tento blok propaguje kvalitu signálu. Více informací je uvedeno v sekci 1.4.

Vstup

sp

Požadovaná hodnota (setpoint)

Double (F64)

pv

Řízená veličina

Double (F64)

hv

Hodnota výstupu v manuálním režimu

Double (F64)

MAN

Manuální nebo automatický režim

Bool

off ..

automatický režim

on ...

manuální režim

TMODE

Režim ladění

Bool

TUNE

Zahájení ladicího experimentu

Bool

TBRK

Ukončení ladicího experimentu

Bool

TAFF

Přijetí výsledků ladicího experimentu

Bool

off ..

parametry jsou pouze vypočítány

on ...

parametry jsou dosazeny do řídicího algoritmu

ips

Význam výstupních signálů

Long (I32)

0 ....

parametry regulátoru

1 ....

pomocné parametry

Parametr

ipwmc

Délka PWM cyklu (počet vzorkovacích period bloku)  100

Long (I32)

xi

Relativní tlumení   0.5  8.0 1.0

Double (F64)

om

Přirozená frekvence   0.0 0.01

Double (F64)

taup

Časová konstanta adaptace amplitudy topení [s]  700.0

Double (F64)

taum

Časová konstanta adaptace amplitudy chlazení [s]  400.0

Double (F64)

beta

Šířka pásma derivačního filtru  0.01

Double (F64)

hilim_p

Horní saturační mez amplitudy topení   0.0  1.0 1.0

Double (F64)

hilim_m

Horní saturační mez amplitudy chlazení   0.0  1.0 1.0

Double (F64)

u0_p

Počáteční hodnota amplitudy topení  1.0

Double (F64)

u0_m

Počáteční hodnota amplitudy chlazení  1.0

Double (F64)

sp_dif

Práh pro detekci změny setpointu  10.0

Double (F64)

tauf

Časová konstanta filtru ekvivalentní akční veličiny  400.0

Double (F64)

itm

Metoda ladění regulátoru  1

Long (I32)

1 ....

omezeno na symetrické procesy

2 ....

asymetrické procesy (zatím není implementováno)

ut_p

Amplituda topení pro ladicí experiment   0.0  1.0 1.0

Double (F64)

ut_m

Amplituda chlazení pro ladicí experiment   0.0  1.0 1.0

Double (F64)

Výstup

mv

Akční zásah regulátoru (manipulated variable)

Double (F64)

mve

Ekvivalentní akční veličina

Double (F64)

de

Regulační odchylka

Double (F64)

SAT

Saturace

Bool

off ..

lineární zákon řízení

on ...

výstup regulátoru je saturován

isv

Počet kroků přepínací proměnné

Long (I32)

t_ukp

Aktuální amplituda topení

Double (F64)

t_ukm

Aktuální amplituda chlazení

Double (F64)

t_sk

Přepínací proměnná

Double (F64)

t_pv

Filtrovaná řízená veličina

Double (F64)

t_dpv

Filtrovaná první derivace řízené veličiny

Double (F64)

t_d2pv

Filtrovaná druhá derivace řízené veličiny

Double (F64)

TBSY

Příznak probíhajícího ladicího experimentu

Bool

TE

Příznak chyby během ladění

Bool

off ..

ladění proběhlo bez chyby

on ...

během ladění se vyskytla chyba

ite

Kód chyby

Long (I32)

0 ....

bez chyby

1 ....

příliš zašuměné pv, zkontroluj teplotní vstup 2

2 ....

nesprávný parametr ut_p

3 ....

setpoint je příliš nízký

4 ....

vzorkovací perioda je příliš nízká nebo je druhá derivace příliš zašuměná

5 ....

předčasné ukončení ladicího experimentu

p1..p6

Výsledky identifikace a návrhu regulátoru

Double (F64)

2024 © REX Controls s.r.o., www.rexygen.com